БИОГРАФИЯ

АЕГОНИЯ е български фентъзи проект, създаден в София през 2011 година от Елица Стоянова и Николай Николов. Той включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите.

Създаване и ранни години (2011–2012)

Дуото работи заедно няколко години преди 2011 година. Те свирят в друга група (Елица Стоянова на цигулка и Николай Николов на бас), където не са основните композитори на песните и текстовете. Паралелно с това, те започват да свирят заедно кратки импровизации на цигулка и китара/бас, които по онова време са много различни от музикалния стил на Аегония.


В края на 2010 година те създават нещо ново и различно от другите импровизации, които са свирили до този момент – пиеса за китара и цигулка, която по-късно се превръща в песента „Restless Mind“. След като откриват тази нова меланхолична и мистична вдъхновеност за музиката си, те продължават да я търсят в творчеството си в началото на 2011 година, когато им хрумва идеята да създадат група. Започват да добавят текстове към музиката, които първоначално също пишат импровизирайки. Първият текст, който написват, е за песента „Rain Of Tears“, последван от „With The Mists She Came“. Елица Стоянова и Николай Николов скоро забелязват, че текстовете, които създават, са свързани помежду си и разказват фентъзи история. Николай Николов предлага името на групата да бъде Аегония. Всяка нова песен, която създават, е като още едно парче от пъзела, който наричат „Истории от земите на Аегония.


Елица Стоянова се увлича по тази история, търсейки все повече и повече мелодии и идеи в света на въображението и вдъхновението. В рамките на няколко месеца дуото бързо написва дванадесет песни за студиен албум, който разкрива цялата история на „Забравената песен“ на магьосницата Ендориел. Елица Стоянова решава да напише тази история като фентъзи роман под псевдонима Неa Станд. Първата версия на романа е много кратка и е отхвърлена от авторката. Тя започва да пише отново, вдъхновена от дългите им пътувания сред древни градове, крепости и природни паркове на Балканите и в Северна Европа. Втората версия на романа е почти завършена, когато поради техническа грешка целият чернови ръкопис е изгубен. Тя го написва отново, за трети път. Романът е публикуван за първи път през 2012 година.

До лятото на 2011 година песните за първия албум са вече композирани (въпреки че аранжиментите се променят няколко пъти през следващите месеци и години, преди да бъдат издадени), а книгата е завършена като чернова. Дуото започва да записва песните за първия си албум като демо. Групата се разширява, добавяйки още една акустична китара и бас, и започва да изпълнява песните на живо във формат - два вокала, цигулка, две акустични китари и бас китара. Близкият им приятел Атанас Георгиев се присъединява към Аегония, първоначално на акустична китара, а по-късно на бас, като композира бас линиите за много от песните на групата. Елица Стоянова иска песните да бъдат записани и издадени за рождения ѝ ден на 11.11.2011, без да осъзнава колко много работа остава преди албумът най-накрая да бъде издаден през 2019 година.

Аегония издава демо на песента "Gone" в началото на 2012 година, като Елица Стоянова записва вокалите и цигулката, а Николай Николов записва китарите, баса и електронните барабани. Групата е поканена да свири на фестивал и решава да търси барабанист. Скоро Росен Паскулов се присъединява на барабани.


Чувствайки се неудовлетворена от звука на демо записите, Елица Стоянова започва да взема вокални уроци и цигулка, а Николай Николов започва уроци по миксиране и мастериране. Двамата са решени да работят докато албумът звучи възможно най-добре и да извършат цялата работата по него сами.

През септември 2011 г., докато се разхождат сред руините на древен храм и обсъждат историята зад песните и романа „Забравената песен“, Елица Стоянова и Николай Николов осъзнават, че това не е краят на историята. Факти от продължението на историята се разкриват пред тях през следващите години под формата на още музика и романи.

Фолклорни песни (2012-2015)

По време на дълго пътуване в Северна Европа през 2009 г., Елица Стоянова и Николай Николов срещат група българи, които живеят далеч от родината си, но въпреки това запазват традициите си, като играят български народни танци и слушат българска народна музика. Това ги впечатлява дълбоко и задълбочава интереса им към българските традиции. Николай Николов изработва своя първи кавал и започва сам да се учи да свири на него. Елица Стоянова започва да се учи да свири на гъдулка и да пее по типичния за българския фолклор начин, където вокализацията е много специфична. Те също така започват да събират автентични традиционни български носии.

През 2012 г., паралелно с работата по песните за дебютния албум на Аегония „Забравената песен“, Елица Стоянова и Николай Николов започват да работят с композитора Йордан Владев по друга идея, която имат - да аранжират и запишат фолклорен сингъл, наречен „Иска ми дума гората“. Елица Стоянова чува мелодията на песента насън, а по-късно пише текста, докато пътува в Странджа и Родопите. Николай Николов написва отсвира за кавал. Аранжиментът на песента е направен предимно от Йордан Владев, а дуото научава много за аранжирането на музика от това сътрудничество, което им помага да преработят и подобрят аранжиментите на песните за дебютния албум на Аегония „Забравената песен“.


В края на лятото на 2012 г. Николай Николов е поканен да се присъедини към оркестър за автентична фолклорна музика „Ха, наздраве!“ като кавалджия. Той се присъединява заедно с Елица Стоянова, която свири на гъдулка, и двамата свирят с оркестъра и като част от ансамбъл „Гоце Делчев“ до началото на 2015 г. Повлияна от тази музика и вдъхновена от други фолк-метъл групи като Arkona и Metsatöll, през 2013 г. Елица Стоянова много се запалва по идеята да запише с Аегония българска фолклорна песен, аранжирана за метъл група. Тя прекарва много часове и дни в слушане на автентични фолклорни песни от Родопския регион, но не успява да избере нито една от тях. Накрая решава, че групата трябва да композира собствена песен, вместо да избира автентична. Като вдъхновение за вокалната мелодия и текста използва мистичния фолклор от Родопите и по-специално песента „Дощерьо моя, майчина“, която по онова време изпълняват с ансамбъл „Гоце Делчев“. Аегония композира песента „Ща да ида, майчинко“ с Антон Тончев от фолклорния оркестър „Ха, наздраве!“ на родопска каба гайда. Песента е изпълнена за първи път на живо през есента на 2013 г. на концерт, където Аегония срещат звуковия инженер Симеон Панов, който става много важна част от бъдещата история на групата, работейки с тях на повечето от техните концерти на живо и заедно с Николай Николов записват барабаниста на Аегония, Росен Паскулов, за дебютния албум на групата „Забравената песен“.


Издаване на фентъзи и фолклорни сингли (2017-2019)

През 2017 година Николай Николов работи с Георги Латев (Ghost Warfare) по миксирането и мастерирането на някои от песните от дебютния албум на Аегония „Забравената песен“. „In The Lands Of Aegonia“ беше издадена като сингъл с лирик видеоклип, създаден от Николай Николов и Елица Стоянова, последван от „Restless Mind“ скоро след това, с видеоклип, създаден от Николай Николов и Елица Стоянова в сътрудничество със Симеон Панов.


Паралелно със завършването на работата по „Забравената песен“, Елица Стоянова и Николай Николов решават да издадат „Ща да ида, майчинко“ и да снимат видео към песента. Идеята е да покажат на света красотата на българската природа и автентични носии. Те вече разполага с колекция от автентични фолклорни носии и предмети, които да използва във видеото, и през есента на 2017 г. и следващата зима е заснет материалът за видеото. Видеото е издадено през пролетта на 2018 г. и е добре прието, като спечели конкурс на Българската национална телевизия.

В края на 2018 г. Аегония се разделя с барабаниста Росен Паскулов без лоши чувства. И двете страни пожелават всичко най-добро една на друга и продължават по своя път.

Скоро след това към групата се присъединява барабанистът Иван Колев.


Докато работят върху сценария за видеото към песента „Ща да ида, майчинко“, Елица Стоянова и Николай Николов трябва да решат как ще завърши историята във видеото. Една от опциите е главният женски персонаж да загине в планината, опитвайки се да спаси любимия си, а другата - да оцелее. Но тогава Елица Стоянова и Николай Николов си помислиха: какво ако тя нито загине, нито оцелее, а се превърне в мистично същество и това не е краят на историята? Това предизвика фантазията и вдъхновението на авторите, и се зароди идеята за второ видео като продължение на първото. От самото начало става ясно, че името на песента ще бъде „Самодива“, защото главният персонаж от „Ща да ида, майчинко“ ще се превърне в самодива. Материалът за второто видео „Самодива“ е заснет през зимата и ранното лято на 2018 г. По това време групата има само името на песента и мелодията на вокала, която Елица Стоянова има на ум още преди да се роди идеята за песента. Самата песен, със структура, текст и аранжимент, е написана след като материалът за видеото е вече заснет. След като песента е записана, монтажът на видеото е завършен на база на музиката и видеоклипът е издаден през пролетта на 2019 г. Неочаквано съвпадение е, че „Самодива“ е издадена на същата дата, една година след „Ща да ида, майчинко“.


Издаване на албума и публикуване на романите (2019)

Дебютният албум на Аегония „Забравената песен“ е издаден през пролетта на 2019 г. В същата година първият роман на проекта „Забравената песен“ е преиздаден, а вторият роман „Реката на спомените“ е публикуван, и двата романа с илюстрации от художничката Милена Трайкова. Тя става близък приятел на основателите на проекта. През следващите години тя се присъединява към групата на някои концерти на живо, свирейки на бодран, и изиграва главната роля на магьосницата Сонара във видеото на групата „Of Love And Hate“ (2021). Аегония представя албума и романите на няколко live събития, акустични презентации и фестивали.


През същата година проектът Аегония e представен от Българската музикална асоциация на официалния български щанд на световното музикално изложение WOMEX в Тампере, Финландия, заедно с много забележителни български музиканти и групи. Ето какво казват основателите на проекта:

2019 година беше наистина добра за нас!
* Издадохме нашия дебютен концептуален албум - нещо, върху което работихме с много любов и страст в продължение на няколко години. Чувството е прекрасно - чакахме този момент от много дълго време!
* Публикувахме нашите фентъзи романи с илюстрациите на нашата скъпа приятелка Милена Трайкова.
* Издадохме видеото си „Самодива“.
* Нашият проект беше представен на официалния български щанд на световното музикално изложение WOMEX в Тампере, Финландия.
Благодарим на всички за безценната подкрепа, тя е много ценна за нас!


Класически аранжименти и концерти, издаване на EP (2020-днес)

През 2020 година настъпват няколко промени в състава на Аегония. Басистът Атанас Георгиев напуска групата, а китаристката Ани Димитрова се присъединява като втори китарист. Ето какво казва Николай Николов за това как са се запознали:

От дълго време мислехме, че би било чудесно да имаме втори китарист в групата. Един път имахме съвместно участие с Deadscape и там видяхме и чухме Ани. Веднага бяхме впечатлени от тона на китарата ѝ и от стабилността ѝ ритмично. Решихме да я попитаме дали иска да свири с нас и това беше началото на едно прекрасно приятелство :)

Няколко месеца по-късно, все още през 2020 година, Елица Стоянова и Николай Николов се срещат с двама класически музиканти - Сабина Йорданова (фагот) и Константин Кожухаров (обой, флейта и английски рог). Ето какво каза Елица Стоянова за това как са се запознали:

Запознахме се със Сабина и Косьо през 2020 година. Когато видях от профила на Сабина във Facebook, че свири на фагот, това ми стана изключително интересно, тъй като не знаех много за него, но същевременно много харесвам нискочестотни инструменти. Говорихме за музика и тя ми каза, че обича бароковата музика и често участва в такива концерти. Ники и аз също харесваме бароковата музика най-много от цялата класическа музика, затова ѝ казах, че ако ни покани на бароков концерт, със сигурност ще дойдем.

Така че започнахме с голямо удоволствие да посещаваме бароковите концерти, на които Сабина и Косьо свиреха, а те идваха на изпълненията на Аегония, и съвсем логично започнахме да се питаме дали да не опитаме да направим нещо заедно.

Беше голямо предизвикателство, защото за нас песните звучат така, както ги чувате на записите, и първоначално не знаехме как да „вмъкнем“ техните инструменти в нашата музика. Но постепенно започнахме да се учим. Фаготът е невероятен инструмент, който може да бъде всичко - може да свири соло, може да бъде бас, и на акустичните концерти често го използваме, за да заменим дистър или соло китара. Косьо има най-красивия и магически звук с обоя, флейтата и английския рог. Те са двама от най-великолепните класически музиканти, които някога съм чувала, и съм много благодарна, че направихме толкова много заедно.

Написахме песен специално за тях - „In The Halls Of Endless Winter“, а се надявам в бъдеще да има и още.


Аегония започва да изнася концерти с класически инструменти през 2020 година, заедно с Юлиан Трайков, който временно се присъедини към групата на бас китара. Първоначално двамата композитори се затрудняват да включат тези инструменти в звука на групата, но благодарение на търпението и вярата на Сабина Йорданова и Константин Кожухаров в Аегония, след няколко месеца на постоянна работа върху песните, аранжиментите започват да се подобряват. Важна част от този период е техният звукоинженер и приятел Симеон Панов, тъй като се оказва предизвикателство да се постигне live звук на метъл банда с дървени духови класически инструменти.

През 2021 година групата издава видео към песента „Of Love And Hate“, което е финансирано от Българския национален културен фонд. Елица Стоянова и Николай Николов влагат много усилия във видеото, което за тях е визуална част от тяхния фентъзи свят „Истории от земите на Аегония“. Идеята зад видеото е да се покажат сцени от романите, разказани в текстовете на песента. Двамата лично създават много от предметите, използвани във видеото, като сандъка, „каменния“ съд с вода, каменния трон и магьосникът Драгор, дизайна на дрехите им и други. Милена Трайкова проектира дрехите и грима за ролята си на магьосница Сонара. Много други професионалисти и доброволци също участват в процеса, както и цялата група. Видеото е издадено през април 2021 година.


В края на лятото на 2021 година барабанистът Иван Колев напуска Аегония. Останали без барабанист, Елица Стоянова и Николай Николов преосмислят и отново да търсят източника на вдъхновение, който им е давал енергията да движат проекта през годините. Те обмислят дали да сложат край на Аегония като група.

Малко след това, през есента на 2021 година, Елица Стоянова и Николай Николов се запознават с басистa и контрабасист Доменико Форнари, който се присъединява към групата. Групата изнася няколко акустични концерта с вокали, китара, цигулка и контрабас, някои от тях съвместно със Сабина Йорданова на фагот и Константин Кожухаров на обой, флейта и английски рог.

Ето какво каза Елица Стоянова за това как са се запознали с Доменико Форнари:

Доме ни беше представен в края на 2021 година от общ приятел, който знаеше, че търсим басист. Веднага си паснахме като хора и музиканти.

В началото на репетициите той свиреше на бас китара, но скоро Доме ни каза, че също така свири на контрабас и искаше да пробва как ще звучат песните с него. Вече бяхме започнали да развиваме акустичен аранжимент на песните, за да ги изпълняваме с акустични и класически инструменти, благодарение на нашето запознанство със Сабина и Косьо, а предложението на Доменико беше още една причина да поемем сериозно в тази посока. Радвам се, че го направихме! През този период, тъй като нямаме барабанист в състава, вложихме много работа в акустичната версия на музиката на Аегония. Намерихме нов, красив и мелодичен начин да я изразим.

Изключително съм радостна, че Доменико е част от Аегония. Откакто свирим заедно, сме направили десетки репетиции и няколко акустични изпълнения, и всичко винаги се получава лесно и с голямо удоволствие.


През 2022 година Елица Стоянова и Николай Николов се срещнат с двама музиканти и приятели, които дават импулс да организират специален акустичен концерт заедно. Концертът е насрочен за септември същата година, и Елица Стоянова и Николай Николов прекарват лятото, работейки върху усъвършенстването на акустичните аранжименти на песните на групата, решени да извлекат най-доброто от тях. В този процес те работят с композитора Йордан Владев.

Преди датата на акустичния концерт, Николай Николов завършва миксирането и мастерирането на четири нови песни на Аегония, които са издадени през август 2022 като EP "Moonlight Tales" заедно с кавър на традиционната песен "Scarborough Fair". Аегония представят EP-то на няколко акустични концерта през есента на 2022 с предимно класически състав, включващ обой, флейта, английски рог, фагот, цигулка, виолончело, контрабас, кавал, акустична китара, вокали и барабани. Важна част от тези концерти е озвучителят Деница Пурнарова, която заедно с Николай Николов се грижи за живия звук на Аегония.


През този период Аегония не търсят активно барабанист, като обръщат основно внимание на акустично-класическия звук и изпълнения на групата. През есента на 2022 г. вокалният учител на Елица Стоянова, Лили Михайлова, ѝ препоръчва барабанист, когото е чула на живо няколко години преди това и смята, че ще бъде подходящ за Аегония. Лили Михайлова не знаее името на този човек и се оказва предизвикателство да го намерят. Първоначално, след като разговаря с един от нейните ученици-музиканти, Лили Михайлова изпраща на Елица Стоянова името на един барабанист, но след като групата чува някои негови записи, решават, че той не пасва на техния звук. Няколко седмици по-късно Лили Михайлова им изпраща името на друг барабанист, за когото вече е сигурна, че е този, когото има предвид. Ленос Русос се присъединява към Аегония в края на 2022 г. До днес не е ясно дали това е барабанистът, когото Лили Михайлова е имала предвид и е слушала преди няколко години, тъй като някои от подробностите, разказани от нея, не съвпадат, но в този случай групата смята цялата ситуация за тяхната щастлива грешка.

Ленoс Русос е в последната си година в консерваторията, когато се присъединява към Аегония и от самото начало е ясно, че ще остане в групата само за времето, което му остава да живее в София. Групата е много благодарна и доволна от това кратко сътрудничество, което им позволява да запишат две нови песни.

Личен живот

Елица Стоянова и Николай Николов се запознават в Техническия университет в София, където изучават компютърни науки. И двамата работят като програмисти като основна професия. Те нямат официално музикално образование. Любовта им към композирането и свиренето на музика ги вдъхновява през годините да работят върху проекта си Аегония като второстепенна дейност.


Band members

Current
  • Elitsa Stoyanova – vocals, violin (2011–present)
  • Nikolay Nikolov – vocals, guitars, kaval (2011–present)
  • Ani Dimitrova – guitars (2020–present)
  • Domenico Fornari – bass, contrabass (2021–present)
  • Lenos Rousos – drums (2022–present)
Classical musicians
  • Sabina Yordanova – bassoon (2020–present)
  • Konstantin Kozhuharov – oboe, recorder, English horn (2020–present)
Former
  • Atanas Georgiev – bass (2011-2020)
  • Rosen Paskulov – drums (2012-2018)
  • Ivan Kolev – drums (2018-2021)
Guests and Live musicians
  • Dian Gochev – bass (2011-2020)
  • Andrey Velkov – drums (2013, 2022)
  • Anton Tonchev - bagpipe (2013–present)
  • Jordan Vladev - piano (2014)
  • Tania Nikleva - flute (2015)
  • Aleksander Kondev - bass (2015)
  • Georgi Latev - guitar (2017)
  • Georgi Pashov - acoustic guitar (2017)
  • Teodora Stoyanova - Freija – vocals (2019)
  • Dobrin Stoyanov – acoustic guitar (2019)
  • Vicky Stoichkova – bass (2019)
  • Milena Traykova – bodhran (2019-2021)
  • Youlian Traykov – bass (2020-2021)
  • Gergana Edreva – violoncello (2022)
  • Linda Mantcheva – violoncello (2022)
  • Mirela Kaneva – growling vocals (2022)

Timeline


Discography

Studio albums and EPs
  • The Forgotten Song (2019)
  • Moonlight Tales (2022)
Singles and Lives
  • Иска ми дума гората (2012)
  • The Maid And The Mountain (Ща да ида, майчинко) (live) (2013)
  • In The Lands Of Aegonia (2017)
  • Restless Mind (2017)
  • The Maid And The Mountain (Ща да ида, майчинко) (2018)
  • Samodiva (Самодива) (2019)
  • The Foreteller (live) (2020)
  • Of Love And Hate (2021)